جلسه دوم: خرید دامنه و هاست

89

هاست و دامنه وردپرس

مهمترین دغدغه برای ایجاد یک کسب و کار اینترنتی نوپا تهیه هاست و دامنه وردپرس است. اینکه چطور و از کجا هاست خود را تهیه کنید و یا دامنه سایت خود را ثبت و خریداری کنید. ما در این مقاله سعی خواهیم کرد تمامی نکات مربوط به این موضوع را بررسی و حل کنیم، با ما در ادامه همراه شوید.

دامنه

مهمترین بخش ایجاد یک کسب و کار نوپای اینترنتی انتخاب نام آن است. نام یک سایت در واقع معرف شرکت و محصولات شماست. نام دامنه، لوگو یا برند شرکت است که اگر درست انتخاب شود، موجب شناخت مردم، معرفی محصول شما به دیگران و افزایش مشتری می‌شود.
پس انتخاب نام دامنه مناسب می‌تواند باعث بهبود کسب و کارتان و حتی کمک به بهبود سئو سایت و در نتیجه افزایش رتبه گوگل شما بشود.
دامنه از دو قسمت؛ نام دامنه و پسوند دامنه تشکیل می‌شود، نکته‌ای که اکثر افراد اشتباه می‌کنند درباره نام دامنه این است که زیر دامنه یا همان www را هم به عنوان نام دامنه در نظر می‌گیرند که این خود اشتباه است.

هاست و دامنه وردپرس
هر دامنه می‌تواند از تعداد زیادی زیر دامنه تشکیل بشود که بسته به هاست‌تان میتوانید تعریف کنید.

پسوند دامنه

پسوند دامنه به دو گروه CTLD و GTLD تقسیم می‌شوند. CTLD ها مربوط به دامنه‌های یک کشور می‌باشند مثل ir برای ایران یا co برای کشور کلمبیا اما GTLD ها همگی جهانی هستند مثل com,net و غیره.

ثبت دامنه

برای ثبت دامنه‌های ir باید ابتدا به سایت nic.ir مراجعه کنید سپس مراحل زیر را پیش بروید

دامنه و هاست وردپرس

وقتی وارد سایت شدید طبق عکس بر روی ساختن شناسه کاربری کلیک کنید.

دامنه و هاست وردپرس


دامنه و هاست وردپرس

دقت کنید که حتما اطلاعات کامل خود را وارد کنید و اگر نام‌‌خانوادگی شما پسوند هم دارد، آن‌را هم وارد کنید چرا که ممکن است در آینده به مشکل حقوقی برخورد کنید.

دامنه و هاست وردپرس

در آخر گزینه آزاد برای نماینده‌های فروش را انتخاب کنید، این کار به شرکت‌های ثبت دامنه امکان ثبت کردن آن‌را را می‌دهد.
پس از پایان این مراحل به شما یک شناسه و یک رمز عبور که به ایمیل‌تان ارسال شده است می‌دهد. از این شناسه برای ثبت دامنه ir خود توسط شرکت‌های دیگر استفاده کنید.
نکته‌ای که وجود دارد این است که حتما راه ارتباطی واقعی در هنگام ثبت دامنه خود بگذارید، تا از اخطار‌ها و مشکلات احتمالی به وجود آماده دامنه خود با خبر شوید.

خرید هاست برای وردپرس

هاست و دامنه به یک‌دیگر وابسته‌اند. هاست (Host) در زبان انگلیسی به معنی میزبان است. یعنی میزبانی سایت شما برعهده شرکتی است که شما انتخاب کردید. هاست به دو دسته لینوکسی و ویندوزی تقسیم می‌شود که شما برای سایت وردپرسی خود حتما باید هاست لینوکسی را انتخاب کنید. شرکت‌های بسیاری با انواع پلن‌ها برای ارائه هاست وجود دارند که از این بین فضای هاست، پهنای باند و محل سرور حائز اهمیت است. برای پیدا کردن یک شرکت مناسب نیز می‌توانید لیست ده شرکت برتر هاستیگ را در گوگل البته به زبان انگلیسی جستجو کنید تا تصمیم گیری برایتان راحتر بشود

وصل کردن دامنه به هاست

بعد از اینکه شما هاست خود را خریداری کردید لازم است دامنه خود را به هاست متصل کنید، برای این کار DNS هایی که شرکت هاستینگ به شما می‌دهد را باید در پنل دامنه ir خود قرار دهید. آدرس‌های DNS معمولا به این صورت هستند : ns1.server.com و ns2.server.com.
دامنه‌های ir معمولا بعد از 24 ساعت پس از قرار دادن DNS اتصال برقرار می‌شود. برعکس دامنه‌های ir، دامنه‌های جهانی مثل com ثبت آدرس های DNS توسط خود شرکت‌های ثبت کننده دامنه انجام می‌شود و اتصال نیز در همان لحظه برقرار می‌شود.

در ادامه آموزش‌ها با ما همراه و همیار شوید

اپسیلون

مطالب مرتبط مطالب مشابه

دیدگاه خود را بگذارید