جلسه چهارم: نصب وردپرس بر روی سی‌پنل

63

نصب وردپرس بر روی سی پنل

برای نصب وردپرس بر روی سی پنل و شروع کار ابتدا باید آخرین نسخه از وردپرس فارسی را از سایت wp-persian دریافت نماییم. پس از دریافت آخرین نسخه از وردپرس به هاستی که خریداری کردیم مراجعه می‌کنیم، برای وارد شدن به هاست می‌توانید آدرس مشخص سایت خود را وارد کرده و در انتهای آن یک اسلش“Cpanel” قرار دهید (به طور مثال “www.example.com/cpanel “). پس از وارد کردن آدرس، صفحه‌ای را ملاحظه می‌کنید که باید در آن نام کاربری و رمز عبور وارد شود. این اطلاعات پس از خرید هاست، توسط هاستینگ در اختیار شما قرار داده می شود. پس از آن وارد فایل منیجر می‌شویم و پوشه‌ی “Public_html” را باز می‌کنیم و فایل زیپ وردپرسی که قبلا دانلود کردیم را در این پوشه اپلود می‎کنیم و سپس آن‌ را اکسترکت و به اصطلاح از حالت فشرده خارج می‌کنیم

نصب ورددپرس بر روی سی پنل

 

دقت کنید که تمامی فایل‌های استخراج شده حتما درون پوشه‌ی “Public_html” قرار گرفته باشند. اگر چنانچه اشتباهی صورت گرفته بود می‌توانید با انتخاب تمامی فایل‌های استخراج شده و انتقال دوباره‌ی آن به پوشه‌ی اصلی  “Public_html” آن را در سرجایش قرار دهید. مطابق تصویر زیر

 

نصب وردپرس بر روی سی پنل

هم‌اکنون اگر به “public_html” مراجعه کنید تمامی فایل‌ها و فولدرهای وردپرس را در آن ملاحظه خواهید کرد. تا اینجا، مرحله‌ی بارگذاری درست را با هم انجام دادیم.
نوبت ساختن دیتابیس یا همان پایگاه داده می‌رسد. شاید بپرسید پایگاه داده به چه درد می‌خورد؟ به‌طور ساده خدمت شما عرض کنم که پایگاه داده حکم مغز سایت را دارد و همانطور که بر روی مغر انسان شیارهای مختلفی قرار میگیرد در پایگاه داده یا دیتابیس هم به ازای هر قسمت و اطلاعات، جدولی قرار میگیرد که وظیفه نگهداری از اطلاعات وارد شده در سایت شما را بر عهده دارد.

ساخت دیتابیس یا پایگاه داده بر روی سی پنل

مجددا به صفحه‌ی اصلی سی پنل مراجعه می‌کنیم و از جعبه‌ی database بر روی گزینه‌ی “MySQL Databases” کلیک میکنیم.

 

نصب وردپرس بر روی سی پنل
وارد محیطی برای ایجاد نام پایگاه داده، نام‌کاربری و رمزعبور می‌شویم. در اینجا با هم یک پایگاه داده ایجاد می‌کنیم، در مرحله‌ی اول نام پایگاه داده مورد نظر را وارد کرده و سپس بر روی گزینه‌ی ایجاد پایگاه داده کلیک می‌کنیم. تا نام دیتابیس ایجاد شود. مطابق تصویر زیر.

نصب وردپرس بر روی سی پنل

 

 

همانطور که ملاحظه می کنید نام پایگاه داده‌ی شما ایجاد شده و در واقع الان یک پایگاه داده دارید که می‌خواهید به آن نام‌کاربری و پسوردی نسبت دهید.

نصب وردپرس بر روی سی پنل
پس از ورود این موارد، اکانت دیتابیس هم ایجاد خواهد شد. حال برای افزودن نام کاربری جدید به پایگاه داده باید بر روی گزینه‌ی add در قسمت “Add a User to a Database” کلیک نمایید. در پنجره‌ای که باز می‌شود تمامی موارد را علامت بزنید که به پایگاه داده‌ی شما اضافه شود و دسترسی‌های لازم داده شود و سپس بر روی گزینه‌ی “make changes” کلیک کنید.

 

نصب وردپرس بر روی سی پنل
تا این لحظه پایگاه داده‌ی سایت را هم ساختیم و حال باید به سراغ وارد کردن اطلاعات پایگاه داده در وردپرس رفته و آن‌را نصب کنیم. وارد “file manager” شده و به شاخه‌ی “public_html” که وردپرس را در آن بارگذاری کردیم مراجعه می‌کنیم.
فایل“wp-config-sample.php” را پیدا کرده و آن‌را انتخاب می‌کنیم، سپس بر روی گزینه‌ی “rename” در بالای صفحه کلیک می‌کنیم و نام آن‌را به “wp-config.php” تغییر می‌دهیم.

 

نصب وردپرس بر روی سی پنل

 

 پس از تغییر نام این فایل آن‌را انتخاب کرده و از بالای صفحه گزینه‌ی edit را بزنید تا این فایل در محیط ویرایشگر باز شود.

 

نصب وردپرس بر روی سی پنل
اطلاعات پایگاه داده را با توجه به تصویر بالا، در آن جایگرین می کنیم و سپس اطلاعات را ذخیره میکنیم. حال می‌توان گفت که پایگاه داده به سایت متصل شده است. آدرس سایت خود را در مرورگر وارد کنید و با ادامه‌ی آموزش نصب وردپرس بر روی سی پنل با ما همراه شوید ….

نصب وردپرس بر روی سی پنل

 

در ادامه اطلاعات را وارد کرده و سپس بر روی گزینه‌ی راه اندازی وردپرس کلیک کنید. در ضمن دقت کنید که شناسه یا نام کاربری و رمزی که در اینجا می‌سازید را حتما جایی یادداشت کنید، چرا که برای ورود مجدد به پنل کاربری به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

 دقت: هیچ وقت از نام‌کاربری “admin” استفاده نکنید چرا که حدس آن آسان است.

سایت وردپرسی شما راه اندازی شد. حال با زدن گزینه‌ی ورود می‌توانید به پنل مدیریتی وردپرس خود وارد شوید. در این جلسه ما تمامی نکات نصب وردپرس بر روی سی پنل را آموزش دادیم و آن دسته از دوستانی که از هاست دایرکت ادمین استفاده می کنند، نگران نباشند در جلسه ی بعدی حتما به بررسی آن نیز می پردازیم، موفق باشید.

 

در ادامه‌ی آموزش‌ها با ما همراه و همیار شوید.

اپسیلون

مطالب مرتبط مطالب مشابه

دیدگاه خود را بگذارید