جلسه هفتم : آموزش پیشخوان وردپرس

78

پیشخوان وردپرس

در جلسات قبل شما با نصب وردپرس در لوکال‌هاست، هاست سی‌پنل و دایرکت ادمین آشنا شدید و در جلسه هفتم از سری آموزش‌های وردپرسی سایت اپسیلون قصد داریم تا به آموزش پیشخوان وردپرس ( پنل مدیریت وردپرس یا به اختصار پنل وردپرس) و تک تک اجزای آن بپردازیم، پس در ادامه‌ی آموزش با ما همراه شوید.

پنل وردپرس

برای ساخت یک وبسایت، ما به پنل مدیریتی احتیاج داریم تا بتوان به کمک آن تمامی فعالیت های مورد نیاز را انجام داد، که در وردپرس به آن پنل پیشخوان وردپرس یا پنل وردپرس می‌گویند. اما این محیط چگونه است و چطور باید به آن دسترسی پیدا کرد؟ پنل مدیریت وردپرس بسیار قدرتمند و دارای رابط کاربری بسیار آسانی هست. شما با وارد شدن به این پیشخوان وردپرس تمامی فعالیت‌هایی که مد نظر دارید را می‌توانید در سایت خود انجام دهید. به طور مثال، برای نصب قالب، افزونه‌ها، ایجاد یک نوشته یا مقاله، ویرایش نوشته و پاسخگویی به نظرات کاربران خود و هزاران فعالیت دیگر، باید به این پنل وردپرس وارد شوید.

چگونه باید وارد پنل مدیریت وردپرس شویم؟

برای وارد شدن به پنل مدیریت وردپرس کافی‌ست به انتهای آدرس سایت خود “wp-admin/”  اضافه کنید . ( به اینصورت: “http://mysite.com/wp-admin” ) و اگر در لوکال هاست هستید قبل اسم سایت “localhost” وارد کنید. پس از وارد کردن این آدرس در مرورگر با صفحه ای مطابق تصویر زیر رو به رو خواهید شد که با وارد کردن اطلاعات خواسته شده وارد پیشخوان وردپرس یا پنل وردپرس می‌شوید.

 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس
در قسمت نام کاربری و رمز اطلاعاتی را که قبلا موقع نصب وردپرس قرار دادیم را وارد می‌کنیم

 

پس از وارد کردن اطلاعات درست و زدن دکمه ورود وارد پنل مدیریت وردپرس می‌شویم.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

این همان پنل مدیریت وردپرس است که شما قرار است تمامی فعالیت‌ها و مدیریت سایت خود را از آن طریق انجام دهید و مقالات خود را بر روی سایتتان قرار دهید. در همین صفحه‌ی پیشخوان وردپرس، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که مانند یک اخبار کوتاه از فعالیتهای ساییتان هست. برای مدیریت این بخش از قسمت تنظیمات صفحه که در گوشه‌ی بالا راست قرار دارد استفاده کنید، و مواردی که نمی‌خواهید نمایش داده شود را حذف کنید. به سمت راست پیشخوان توجه کنید. یک فهرست عمودی خاکستری رنگ وجود دارد، که تمامی ابزارهایی که در پنل وردپرس موجود می‌باشد را نشان خواهد داد که به معرفی سطحی هر یک می پردازم و در جلسات بعدی به صورت کامل در مورد عملکرد هر کدام توضیحاتی داده خواهد شد و یک جلسه‌ی کامل را به هر کدام اختصاص می‌دهیم.

 

پیشخوان وردپرس

این بخش مربوط به اطلاعات میزکار، “خانه”  و  قسمت  “به‌روز‌رسانی‌ها” می باشد. به روز رسانی‌ها قسمتی است که به صورت خودکار هر نسخه‌ی جدیدی از هسته‌ی وردپرس، پلاگین‌ها یا قالب وردپرس که می‌آید را به ما اعلام می‌کند و اطلاعت مربوط به آنرا به ما می‌دهد.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

نوشته‌ها

نوشته‌ها شامل چهار قسمت؛ همه‌ی نوشته‌ها، افزودن نوشته، دسته‌ها و برچسب‌ها است. در قسمت همه‌ی نوشته‌ها شما می‌توانید تمامی نوشته‌های خود را که قبلا ایجاد کردید را مشاهده کنید و آنها را ویرایش یا حذف کنید. در بخش برچسب‌ها می‌توانید برچسب‌ها یا تگ‌هایی که برای نوشته‌ی خود ایجاد کردید را مشاهده و ویرایش کنید. همچنین در قسمت افزودن نوشته می‌توانید نوشته‌ی جدیدی را ایجاد کنید. در بخش دسته‌ها، می‌توانید برای نوشته‌های خود دسته‌ای ایجاد کنید و آنها را بر اساس محتوای سایت‌تان مرتب کنید، که این دو بخش را به طور مفصل بعدا و در قسمتی جدا آموزش می‌دهیم.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

رسانه

بخش رسانه‌ها، مربوط به فایل های تصویری، صوتی و یا ویدئویی می باشد که شما  قبلابارگذاری کردید، و می‌توانید از این قسمت آنها را مدیریت و ویرایش کنید.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

برگه‌ها

برگه‌ها، قسمتی از وردپرس هست که با کمک آن می‌توانید صفحات سایت‌تان را بسازید، به عنوان مثال صفحه‌ی اصلی سایت، درباره‌ی ما، تماس با ما و خیلی دیگر را می‌توان به کمک آن ساخت. که این هم شامل دو بخش همه‌ی برگه‌ها و افزودن برگه است که در بخش افزودن برگه می‌توانید برگه جدیدی بسازید، که این بخش و نحوه ساخت یک برگه‌ی جدید را در قسمتی کامل آموزش می‌دهیم.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

دیدگاه‌ها

در قسمت دیدگاه‌ها، می‌توانید دیگاه‌هایی که توسط مخاطبان سایت‌تان وارد شده است را مشاهده و مدیریت کنید. و در صورت لزوم آنرا تایید, حذف یا به آن جواب دهید.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

 

نمایش

قسمت نمایش برای انتخاب و بارگذاری قالب وردپرسی شما است، که با استفاده از آن میتوانید پوسته‌ی مورد نظر خود را بارگذاری و انتخاب کرده.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

افزونه‌ها

این بخش شامل دو قسمت افزونه‎‌های نصب شده و افزودن است که در قسمت افزونه‌های نصب شده می‌توانید برای ویرایش، اپدیت و فعال کردن آن استفاده کنید و در قسمت افزونه نیز می‌توانید افزونه‌ای جدید از مخزن وردپرس نصب و یا بارگذاری کنید.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

کاربران

در این قسمت می‌توانید اعضای سایت از جمله ، مدیر، ویرایشگر، نویسنده و کاربران معمولی ( به ترتیب سطح دسترسی ) را مشاهده، ویرایش، ایجاد و حذف کنید. همچنین می‌توانید از این قسمت رمز خود را نیز عوض کنید.
این بخش را نیز بعدا به طور مفصل و در قسمتی جدا به آن می‌پردازیم.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

ابزارها

وردپرس نیز ابزارهایی دارد که برای تکمیل بخش‌هایی استفاده می‌شود. شما به راحتی می‌توانید ابزارها و تنظیمات پوسته و موارد دیگر  را اصطلاحا برون‌بری و درون‌ریزی کنید.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

تنظیمات

همانطور که می‌دانید تنظیمات همیشه، قسمت مهم هر نرم‌افزار به‌حساب می‌آید، و بخش تنظیمات از مهمترین قسمت‌ها در پیشخوان وردپرس نیز می‌باشد. که این قسمت را هم به طور جدا در جلسه‌ای دیگر به آن می‌پردازیم.
 پیشخوان وردپرس - پنل مدیریت وردپرس - پنل وردپرس

 

در ادامه‌ی اموزش‌ها با ما همراه و همیار شوید

اپسیلون

مطالب مرتبط مطالب مشابه

دیدگاه خود را بگذارید